ro-ro

Ro-Ro

Ro-Ro Roll off ve Roll on sözcüklerinin kısaltılarak ilk iki harfinin alınması ile oluşturulan bir denizyolu taşıtına verilen isimdir. Bu kelime İngilizceden türemiştir ve Türkçe karşılığı tekerlekli araçların taşınmasıdır. Bu taşımacılık sisteminde karayolu taşıtları deniz yolu ile bir yerden başka bir yere taşınır. Kullanım amaçlarına göre Ro-Ro gemilerinin kapasiteleri değişiklik gösterebilir. Ancak feribotlardan daha büyük olurlar. Tır, kamyon gibi büyük ebatlarda olan kara taşıtları bu gemi sayesinde bir yerden başka bir yere taşınır. Ro-Ro gemisi taşıyacağı tekerlikli araçlara göre de kapasitesi farklılık gösterecektir. Örneğin tır taşıyan bir Ro-Ro gemisi 80-100 araç alabilirken otomobil taşıyanlar ise 300-500 civarında otomobil taşıyabilmektedir

Ro-Ro Gemilerinde Yükleme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır

Bu gemilerin yükleme vaktinde araç şoförlerinin liman alanında hazır bir şekilde bulunması gerekir. Gemi kabul vaktinden sonra araçlar Ro-Ro gemisine yüklenmeye başlar. Kimi gemilerde firmanın tercihine göre yalnızca dorse gönderilirken çekici ve yarı römork ile beraber gönderilen tırlar da mevcuttur. Bütünüyle şirketlerin anlaşmaları ve tercihleri doğrultusunda yükleme işleme gerçekleştirilir. Yalnızca tırlar değil diğer tekerlekli kara taşıtlarının yüklenmesi de bu şekilde sağlanır. Gemi limana yanaştığında kapaklarını açar. Gemi içerisine alınacak olan araçlar sıra ile alınmaya başlar. Ro-Ro gemisinin arka kısmında genelde kapak yer almaktadır. Frigo ve özel donanım taşımasına olanak tanıyan Ro-Ro gemileri de bulunmaktadır.

Ro-Ro İle Taşıma Yapmanın Avantajları Nelerdir

Bu gemilerin limandaki bekleme süreleri kısa ve hızlarının yüksek olmasından kaynaklı pek çok sefer gerçekleştirebilmektedir. Boşaltma ve yükleme süreleri oldukça hızlıdır. Boşaltma ve yükleme maliyeti son derece uygundur. Yolculuk süresince sudan kaynaklı olarak araçların hasar alma riski bulunmamaktadır. Boşaltma ve yüklemi yapılırken hasar gelme riski de son derece düşüktür. Ro-Ro gemilerinde uzman olan ekibimizle yükleme ve boşaltma işlemini yapmaktayız. Tüm bu saydığımız nedenlerden kaynaklı tekerlekli kara taşıtı taşımacılığı yapacaksınız firmamızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Öte yandan yine sıraladığımız nedenlerden kaynaklı olarak Ro-Ro sisteminin en ucuz ve güvenli ulaşım sistemi olduğunu sizlere rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir