Proje taşımacılığı

Proje Taşımacılığı

Standartların dışında ölçüye, ağırlığa ve boyuta sahip olan yüklerin gene standartların dışındaki metotlar geliştirilerek taşınması işlemine proje taşımacılığı ad verilmektedir. Proje taşımacılığı işleminde zaman en önemli faktördür. Adından belli olduğu gibi bu taşımacılık sisteminde herhangi bir projenin gerçekleşmesi için lazım olan yükler hasara uğramadan ve en kısa süre zarfında istenilen yere ulaştırılmalıdır. İstenilen yere hasarlı, geç ya da eksik bir biçimde ulaştırılan yükler büyük bir masrafa yol açacağı için deneyimli, alanında uzman ve kalite belgelerinde eksiği olmayan firmalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde hem çok büyük bir masrafın altına girmiş olursunuz hem de projeniz i istediğiniz zaman dilimi içerisinde tamamlayamazsınız

Proje Taşımacılığında Genelde Hangi Yükler Taşınır

Bu taşımacılık sisteminde standart ağırlıklarda ve boyutlarda olmayan yükler taşınmaktadır. Bu yüklerden ilk akla gelenler boru hatları, enerji santralleri ve fabrikalardır. Gaz tribünleri ve buharda taşınabilmektedir. Ayrıca ısı kazanları, kondansatör ve transformatör de proje taşımacılığı ile taşınan yüklerdir. Basınç araçları, tanklar, demir ya da çelik fırınları, kurutucu baca da diğer taşınabilen yükler arasındadır. Görüldüğü gibi bu taşımacılık alanında çok ağır ve çok büyükler taşınmaktadır. Bu yükleri bir yerden bir yere nakledilirken hiçbir hasar görmemesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde hem yükleri taşıyan firma hem de yükleri taşınan şirket büyük bir zara uğrayacaktır.

Proje Taşımacılığı Yapan Şirketler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır

Öncelikle bu firmalar dinamik ve alanında uzman bir ekibe sahip olmaları gerekmektedir. Araçların ve ekipmanların ağır yük taşımaya uygun olması lazımdır. Şirket personelinin mühendislik bilgisi olması, yol analizleri yapabilmesi ve gireceği ülkelerin prosedürlerini bilmesi zorunludur. Ayrıca zaman kontrolünü çok iyi yapabilmesi ve farklı coğrafyalara dair bilgisinin olması gerekir. Ancak böyle bir ekibe sahip olan firma proje taşımacılığı için uygun olacaktır. Kimi projeler için hava, kara, deniz, tren gibi birden çok taşıma biçimi ile taşıma yapılabilmesi gerekir. Bu yüzden taşıma yapacak olan şirketin tüm bu durumlara karşı hazırlıklı olması ve müşterilerine bütün bu olanakları sunması gerekir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir